OD REDAKCJI

JADWIGA ROGUSKA

Niniejszy numer „Kwartalnika Architektury i Urbanistyki" zawiera artykuły poświęcone w większości Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku, zorganizowanej w celu przeglądu dokonań Polski w ciągu 10 lat po odzyskaniu niepodległego bytu i własnej państwowości. Wystawa miała ukazać osiągnięcia gospodarcze, naukowe, kulturalne, społeczne, a co nie mniej ważne, eksponować postępy w dziele unifikacji kraju, do 1918 r. podzielonego między państwa zaborcze.
Artykuły zawierają wielostronne analizy i oceny różnych aspektów wystawy: urbanistycznych, architektonicznych, ideowych. Sięgają wcześniejszego stanu architektonicznego zagospodarowania terenów wystawowych i późniejszych uzupełnień po II wojnie światowej, związanych z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
Poszerzenie kontekstu wystaw poznańskich stanowi artykuł nt. Wystawy Ziem Odzyskanych, zorganizowanej w 1948 r. we Wrocławiu.
Być może przypomnienie wystaw obrazujących osiągnięcia kraju i jego architekturę po ważnych w jego historii transformacjach będzie inspiracją do podobnej inicjatywy w czasach obecnych.
Pomysł przypomnienia architektonicznego dorobku wystawy poznańskiej, której pawilony reprezentowały bodaj wszystkie nurty w ówczesnej architekturze polskiej, odchodzące w przeszłość i nadchodzące, wypłynął w 90-lecie wystawy ze środowiska poznańskiego. Powstał w czasie wizyty w redakcji Pań: dr arch. Grażyny Kodym-Kozaczko i dr arch. Gabrieli Klause, która wzięła na siebie trud zjednania do tej inicjatywy wybitnych poznańskich historyków urbanistyki, architektury i sztuki, a następnie pilotowała przygotowanie artykułów. Pragnę w tym miejscu wyrazić Pani dr arch. Gabrieli Klause szczególne podziękowania za wkład w powstanie nr 4/2009 „Kwartalnika".