ODEON – BULEUTERION
W HELLENISTYCZNYCH I RZYMSKICH MIASTACH AZJI MNIEJSZEJ.

ZE STUDIÓW NAD BUDOWLAMI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
STAROŻYTNOŚCI


HANNA GOLASZ-SZOŁOMICKA

W antycznych miastach zachodniej części Azji Mniejszej zachowały się hellenistyczne buleuteriony i rzymskie odeony. Większość badaczy uważa, że odeony były małymi teatrami muzycznymi. A gdzie odbywały się posiedzenia rady miejskiej w miastach, w których nie było buleuterionów? Niektórzy badacze uważali, że w odeonach i nazywali je buleuterionami.
Celem artykułu było sprawdzenie, jakie funkcje mogły pełnić odeony. Analiza usytuowania buleuterionów hellenistycznych i odeonów wykazała, że lokalizowano je podobnie w centrum miasta, przy agorze, lub w jej sąsiedztwie. Porównanie układów przestrzennych tych budowli także ujawniło liczne podobieństwa. Niektóre odeony wyróżniały się dekoracją sceniczną, która przesądzała o możliwości urządzania w nich przedstawień, ale równocześnie nie przeszkadzała w obradach rady miejskiej.
W okresie rzymskim na omawianym terenie nie budowano buleuterionów, gdyż ich funkcję przejęły odeony. Usytuowane przy agorze, często także w pobliżu prytanejonu i świątyni, miały dogodne położenie dla członków rady miejskiej i widzów teatru.