2022

Powołana przez Komitet Komisja w składzie:

prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Gawlikowski – przewodniczący

prof. dr hab. inż. arch. Jadwiga Roguska

na posiedzeniu w dniu 04.01.2023 roku zapoznała się z publikacjami nadesłanymi na konkurs i zaproponowała dwie Nagrody równorzędne imienia Marka Witruwiusza w 2022 roku.

 

W oparciu o powyższe rekomendacje, na Zebraniu Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN dnia 13.01.2023r., podjęto jednomyślną decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych Nagród Komitetu AiU imienia Marka Witruwiusza za rok 2022:

 

-publikacji autorstwa Michała Domińczaka

Nowa Urbanistyka. Metodyka i zasady projektowania według Smart Code, 

wydanej przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, w Łodzi w 2020 roku. 

 

Autor w czytelny sposób wyjaśnia i dokumentuje ideę i praktykę Nowego Urbanizmu oraz koncepcję Smart Code. 

W znakomity sposób wykorzystał naukowe kontakty z pionierami New Urbanism i autorami Smart Code Andresem Duane i Elizabeth Plater-Zyberk w czasie studiów w School of Architecture University of Miami, gdzie przebywał jako stypendysta Fulbrighta w latach 2013-2014. 

Publikacja wyróżnia się wysokim poziomem naukowym. Starannie opracowana i wydana będzie cennym źródłem wiedzy dla profesjonalistów i osób zainteresowanych jakością środowiska zbudowanego.

Obraz zawierający tekst, design, plakat, Równolegle

Opis wygenerowany automatycznie

 

- publikacji autorstwa Niny Juzwy i Jakuba Świerzawskiego, 

Myśli – Marzenia – Miejsca. Architektura Polska w Innowacyjnej Współczesności, 

wydanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, w Warszawie w 2021 roku. 

 

Autorzy, jak napisał prof. dr hab. Wojciech Bonenberg cyt.: „pokazują, jak wiedza, talent i intuicja twórcza wpływają na innowacyjność przestrzeni architektonicznej w różnych jej aspektach”. 

Pokazują to z pozycji architekta – projektanta praktykującego w kraju i za granicą oraz z pozycji wieloletnich doświadczeń nauczyciela akademickiego. 

Dobór omawianych przykładów i ich ocena mają charakter w pewnej mierze subiektywny lecz zdaniem Komisji jest to w pełni uprawnione ponieważ ścieranie się subiektywnych opinii pozwala wypracować w końcu „architektoniczną prawdę obiektywną”, a to jest właśnie celem nauki. 

Publikacja tycząca tematyki bardzo aktualnej wychodzi naprzeciw potrzebie szerszego ujęcia i oceny polskiej architektury najnowszej w perspektywie architektury światowej. Poza wartością merytoryczną, jest wydana bardzo starannie i w pełni zasługuje na nagrodę.

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

Serdecznie gratulujemy Laureatce i Laureatom!

 

 

2020

W 2020 roku Komitet AiU PAN przyznała po raz trzeci Nagrodę KAiU imienia Marka Witruwiusza.

Komisja w składzie:

prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Gawlikowski
prof. zw. dr hab. inż. arch. Jadwiga Roguska

przyznała dwie równorzędne nagrody:

Alicji Szmelter za monografię pt.: Początki Urbanistyki Współczesnej. Doświadczenia zagraniczne a środowisko warszawskich urbanistów przełomu XIX i XX wieku wydaną przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej w 2019 roku.

Nagrodę przyznano za wysoki poziom merytoryczny pracy, a szczególnie za dotarcie do trudno dostępnych źródeł w rosyjskich archiwach i literaturze naukowej oraz udostępnienie ich poprzez publikację. Pozwoliło to uzupełnić wiedzę o wpływie europejskich osiągnięć urbanistyki na projekty i realizacje w Polsce.

Jadwidze Urbanik za monografię pt.: 1929 WUWA 2019 Wrocławska wystawa Werkbunduwydaną przez Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2019 roku.

Nagrodę przyznano za wysoki poziom merytoryczny pracy ukazującej ważne osiągnięcie w architekturze XX wieku oraz przedstawienie genezy i miejsca wzorcowego osiedla Werkbundu wśród innych osiedli tego typu w Europie przed II Wojną Światową, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach. Monografia została opracowana wzorowo pod względem naukowym, a podkreślenia wymaga znakomita forma edytorska co jest bezspornie zasługą Autorki i Wydawcy.

Ponadto, biorąc pod uwagę wysoki poziom nadesłanych prac Komisja postanowiła przyznać

oraz jedno wyróżnienie:

Łukaszowi Bugalskiemu za monografię pt.: Planty promenady ringi wydana przez Fundację Terytoria Książki w 2020 roku.

Wyróżnienie przyznano za wzorowe pod względem naukowym rozwinięcie tematyki podjętej w wykonanej pod kierunkiem Piotra Lorensa i obronionej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej rozprawy doktorskiej.

Nagrodzonym Autorkom i Autorowi serdecznie gratulujemy.

Treść protokołu

 

2019

W 2019 roku Komitet AiU PAN przyznał po raz drugi Nagrodę KAiU imienia Marka Witruwiusza.
W skład Kapituły przyznającej Nagrodę weszli: prof. dr hab. arch. A. Gawlikowski, prof. dr hab. arch. N. Juzwa, prof. dr hab. arch. J. Roguska, prof. dr hab. arch. W. Seruga, prof. dr hab. arch. A. Kadłuczka.

Nagrodę Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk im. Marka Witruwiusza przyznano Panu prof. Andrzejowi Niezabitowskiemu za dzieło w języku polskim pt. „O strukturze przestrzennej obiektów architektonicznych” i angielskim pt. „On the spatial structure of architectonic objects”, Wydawnictwo Śląsk, 2017.
Praca ta stanowi niezwykle istotny wkład w budowę paradygmatu architektonicznego i urbanistycznego.

Wyróżnienie otrzymała Pani dr hab. inż. arch. Barbara Widera za książkę pt. ”Proces kształtowania relacji z naturą w architekturze współczesnej”, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, 2018.

 

2018

W 2018 roku Nagrodę Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk im. Marka Witruwiusza przyznano Panu prof. Krzysztofowi Pawłowskiemu, za dwutomowe wybitne dzieło „Urbanistyka a’la Francaise. Tysiąc lat doświadczeń i europejskich innowacji. Dopełnienie obrazu” - tom I: „W poszukiwaniu źródeł urbanistyki europejskiej. Modele średniowiecznej organizacji przestrzeni”, tom II:  „Francja nowożytna. Od narodzin absolutyzmu do epoki oświecenia”,  wydawnictwa Univeritas z Krakowa.

Przyznano także wyróżnienie Pani dr Grażynie Kodym-Kozaczko za książkę pt. ”Urbanistyka Poznania w XX wieku”.

W skład Kapituły przyznającej nagrodę weszli: prof. dr hab. arch. A. Gawlikowski, prof. dr hab. arch. N. Juzwa, prof. dr hab. arch. J. Roguska, prof. dr hab. arch. W. Seruga, prof. dr hab. arch. A. Kadłuczka.